"Gímes rólunk szól"
Interjú Fodor Péterrel, a Gímesi Művelődési Tábor és Gólyatábor főszervezőjével
Az Érsekújvár mellől származó Fodor Pétert kérdeztük, hogy mi is az a "gímesi hagyomány", ami immár 38. alkalommal hivogatja az egyetemi éveik előtt álló felvidéki magyar gólyákat. A Nyitra mellett szervezett táborról, amely idén szeptember első hetében kerül megrendezésre, sajnálatos módon a magyar közvélemény keveset tud, pedig a szlovákiai magyar egyetemi hallgatók szempontjából fontos feladattal rendelkezik.
A Diákhálózat legfontosabb rendezvényei közé tartozik a Gímesi Művelődési Tábor és Gólyatábor. Te hogyan értesültél először a táborról? Milyen élmények fűznek téged Gímeshez?
Egy gyerekkori jóbarátom ajánlotta, aki egy évvel előttem volt gólya. Izgalmasnak tartottam a történeteket, amiket mesélt a táborról, és úgy döntöttem, elmegyek én is. Mondhatom életem egyik legjobb döntésének, ugyanis örökre szóló élményekkel gazdagodtam, és gazdagodom évről-évre. Ezek a felejthetetlen pillanatok többnyire hétköznapi dolgokban valósulnak meg, mint pl. a tábortűz körüli közös éneklések, mosolyok, ölelések. Ez talán kicsit elcsépelten hangzik, de Gímes valóban erről szól. Gímes rólunk szól.
Idén kerül megrendezésre a 38. tábor. Milyen múltra tekint vissza ez az esemény? Honnan indult el a gímesi hagyomány?
Az első gímesi összejövetelt Orosz Jenő vezetésével a nyitrai egyetemisták szervezték, ekkor még inkább túra jellege volt a rendezvénynek. Sokáig, a kétezres évek közepéig csak nyitrai egyetemistáknak szólt a tábor. Azóta a Diákhálózat minden tagszervezete részt vesz a szervezésben.
A tábor a leérettségizett szlovákiai magyar diákok számára nyújt „első lépést” a nagybetűs életbe. Itt különböző egyetemi városok tagszervezeteinek képviselői betekintést adhatnak a gólyáknak arról, hogy mire számítsanak első évükben. Minden bizonnyal számodra Gímes valami többet jelent…
Gímes nem csak számomra, de sokunk számára egy kis családot jelképez. Egymás segítése, és támogatása az egyetemi évek alatt, de azon kívül is nagyon fontos. Matús Dávid barátomat szeretném idézni, aki a 36. tábort így foglalta össze: “Gímes egy életérzés. Egy külön világ, egy életforma: Gímes egy élő forma, mely egyedi, és mégis örök. Megismételhetetlen, de muszáj megismételni. A gímesi létforma maga az élet szeretete. Gímes egy ölelés, egy mosoly, egy kézfogás. A boldogság, és a szabadság mámorító keveredése. Gimes egy tábortűz körüli távolba révedő szempár. Gímes egy közös ülés, és egy lelki közösülés”
Hogyan telik egy átlagos nap a táborban? Milyen programokon vehetnek részt a táborozók?
A táborban kötelező programok vannak. Ezt félek kicsit elmondani, de remélem, ezzel nem riasztok vissza senkit. Évről-évre igyekszünk tarkítani a tábor programját, de még nem akarok elmondani erről semmit. A tábor Facebook-oldalán hamarosan minden nap programját közzétesszük, szóval érdemes lesz odafigyelni rá.
A tábor területe fokozatosan épül-szépül. Milyen terveitek vannak a jövőre való tekintettel?
Sajnos a forrásaink nem teszik lehetővé, hogy komoly infrastrukturális fejlesztéseket hajtsunk végre. A különböző újítások főleg a kényelmet szolgálják, illetve hangulatosabbá teszik a tábor területét. Tavaly például egy brigád keretein belül lefestettük a kemping legnagyobb faházát, amit szervezői házként használunk.